ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БизнесНовини

Фотоволтаичният бизнес става все по-„влошен“ от „инфлационна среда“

Страните-членки на Европейския съюз са инсталирали „рекордните“ 56 GW фотоволтаични системи през последните 12 месеца. Така продължава лудият растеж със средно по 40% на годишна база през последните три години. Но, според SolarPower Europe, златното време на слънчевата енергия в Европа може би скоро ще бъде засенчено от облаци, тъй като цените на енергията се стабилизират, а лихвените проценти по проектите скачат.

Слънчевата енергия се радва на развитие с „рекордна“ скорост в Европейския съюз за трета поредна година. Според доклад на асоциацията SolarPower Europe, държавите-членки са инсталирали общо 56 GW през последните 12 месеца. Този бърз растеж продължава с приблизително равномерен темп вече трета поредна година, всяка от които се радва на 40% ръст на годишна база. Германия заема първото място с инсталирани 14,1 GW, следвана от Испания с 8,2 GW, Италия с 4,8 GW, Полша с 4,6 GW и Нидерландия с 4,1 GW.

Пейзажът се влошава

Но тази „история на успеха“ скоро може да приключи, предупреждава SolarPower Europe. Последните три години на „изключително бърз растеж“ скоро ще стигнат до етап на забавяне, тъй като цените на енергията падат до нивата отпреди кризата и пейзажът на фотоволтаичния бизнес става все по-„влошен“ от „инфлационна среда“, измъчвана от високи лихвени проценти. Асоциацията прогнозира ръстът през следващата година да е едва около 11%.

Търсенето на покривни фотоволтаични системи за жилища също се забавя. Част от причините за това е продължителното изчакване за включване от страна на комуналните дружества, казва SolarPower Europe.

„Въпреки впечатляващите постижения до момента, слънчевата енергия достига критична точка, в която ще бъде взето решение за по-нататъшния път на растеж, доминиран от най-ниската цена, най-гъвкавата и най-лесно внедримата енергийна технология“, казва директорът по политиките в SolarPower Europe Драй Аке.

„Не можем да приемем време за свързване към мрежата от повече от 4 години. Не можем да позволим бавен местен напредък при издаването на разрешителните. Не можем да рискуваме търговските бариери да забавят внедряването, нито да пропуснем шанса да възстановим европейското фотоволтаично производство“, каза той. „Всичко това има значение; но отговорността отново е върху политиците – те трябва да да осигурят добри инвестиционни условия за фотоволтаичната енергия“.

Според анализа на асоциацията, общите инсталирани мощности в Европейския съюз в момента са 263 GW. Цифрите за инсталиране през 2025 г. се очаква да се завъртят около 73,8 GW, последвани от 84,2 GW през 2026 г. и 93,1 GW през 2027 г.

Нужда от промени

Асоциацията препоръчва промени в политиката в подкрепа на фотоволтаичната експанзия в Европа. Това включва намаляване на цената на капитала на Европейската централна банка за „зелени инвестиции“, подобряване на гъвкавостта на мрежите, подготовка и развитие на работната сила, подобряване на процесите за издаване на разрешителни и разширяване на устойчиви, „диверсифицирани“ вериги за доставки в соларния сектор.

SolarPower Europe казва, че „инструментите“ за търговска защита не са част от решението.

Асоциацията и друг основен играч в индустрията, Европейският съвет за производство на слънчева енергия (ESMC), наскоро разпалиха дебата дали Европейският съюз трябва да ограничи навлизането на продукти, произведени чрез предполагаем принудителен труд. SolarPower Europe „очаква с нетърпение“ първите екологични правила на Европейската комисия за слънчевата енергия да влязат в сила. Очаква и предстоящия Закон за забрана на принудителния труд и Директивата за надлежна проверка на корпоративната устойчивост.

Тези инициативи би трябвало да помогнат на веригата за доставки да стане „по-устойчива, прозрачна и свободна от всякакви връзки с принудителен труд“, се казва в него.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Покривите са малки, а слънчевата енергия е слабичка. Може да осигури светлина за крушките и дотам. А фотоволтаичните полета не само загрозяват естествения пейзаж, но и унищожават хумуса в почвата под себе си. Много екологично и зелено, не мислите ли? В огромната си част грижите за екологията са просто ритуал.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина